Z histórie školy
Ako plynie čas ...
Na pôde dnešnej Strednej odbornej školy elektrotechnickej v Gbeloch sa s vyučovaním začalo 1. septembra 1951, kedy boli zriaďovateľom Československé naftové doly, trust Hodonín a škola niesla názov Banícke učilište štátnych pracovných záloh v Gbeloch. O šesť rokov neskôr sa zriaďovateľom stal národný podnik Stavoindustria Bratislava a škola bola premenovaná na odborné učilište. Na toto obdobie spomína jeden z prvých absolventov, rodák z Gbiel, pán Štefan Kovárik:
„Kým škola prešla pod Stavoindustriu Bratislava, učili sa tu zámočníci, sústružníci, robotníci na vrtné súpravy, a dokonca aj elektrikári. Ja už som navštevoval odborné učilište, učil som sa za murára, ale škola pripravovala aj opravárov poľnohospodárskych strojov. V triede nás bolo 30 a našim triednym bol pán Štefan Dorocák, riaditeľ Milan Mihál a zástupca riaditeľa Milan Stacho. Spomínam si aj na niektorých majstrov odborného výcviku Rudolfa Bolebrucha, Viktora Komorníka, Františka Fodora, Karola Ponca, či kuchárky Annu Hazlingerovú, Máriu Maďaričovú, Fanulu Maďaričovú, Máriu Bolebruchovú. Chodili sme týždeň do školy a týždeň na prax. Tá bol v 1. ročníku na JRD v Gbeloch a v Kúpeľoch Smrdáky, v 2. ročníku sa praxovalo v Stavoindustrii a na stavbách bytoviek na Patrónke v Bratislave, v 3. ročníku sme stavali bytovky v Hlohovci a železiarne v Karvinej, kde sme robili i záverečné skúšky. Zaujímavosťou bolo, že v prvom školskom roku pod Stavoindustriou museli na internáte bývať i domáci Gbelčania.“
1. septembra 1966 sa po prvýkrát objavuje v prívlastku školy – elektrotechnická, kedy školu od predchádzajúceho zriaďovateľa prevzali Elektromontážne závody Praha, závod Bratislava. Vzniká Stredné odborné učilište elektrotechnické, ktoré pre potreby svojho zriaďovateľa pripravuje prioritne odborníkov v učebnom odbore elektromechanik so zameraním na rozvodné zariadenia až do 1. apríla 1991, kedy bolo SOUE Gbely delimitované pod Ministerstvo hospodárstva SR. V tom istom roku došlo i k delimitácii Strediska praktického vyučovania Levitex Kúty, štátny podnik Levice do SOUE Gbely, ktoré v uvedenom stredisku zabezpečovalo výchovno-vzdelávací proces tkáčok od roku 1981.Učebný odbor tkáčka od školského roku 1994/1995 vystriedal krajčír so zameraním na dámske odevy.
Ďalším, v poradí 5. zriaďovateľom SOUE Gbely, bol od1. júla 2001 Krajský školský úrad v Trnave. Od septembra 2001 do septembra 2008 sa súčasťou školy stalo i Učilište Gbely, ktoré začalo pripravovať žiakov v dvojročných učebných odboroch stavebná výroba a výroba konfekcie, odboroch, určených pre žiakov, ktorí základnú školu skončili v nižšom ako 9. ročníku, prípadne v 9. ročníku neúspešne. Pomerne dlhý zoznam uzatvára od 1. septembra 2002 terajší zriaďovateľ školy Trnavský samosprávny kraj.
Od roku 1966 do roku 2008, kedy bola škola v súlades novým školským zákonom, platným od 1. septembra 2008, premenovaná na Strednú odbornú školu elektrotechnickú, pripravovala svojich žiakov v študijných odboroch mechanik silnoprúdových zariadení, mechanik elektrotechnik so zameraním na automatizačnú techniku, elektrotechnika so zameraním na energetiku alebo na výrobu a prevádzku strojov a zariadení, operátor stavebnej výroby so zameraním na murované konštrukcie, stavebníctvo so zameraním na výrobu stavieb a v učebných odboroch obrábač kovov so zameraním na frézovanie, strojný mechanik so zameraním na zváranie, elektromechanik so zameraním na rozvodné zariadenia alebo na silnoprúdovú techniku, murár, tkáčka, krajčír so zameraním na dámske odevy, stavebná výroba a výroba konfekcie. V roku 2005 bola pri SOUE Gbely zriadená i Stredná priemyselná škola elektrotechnická so študijným odborom elektrotechnika, ktorej sa však pre nedostatok žiakov nikdy nepodarilo zahájiť svoju činnosť a postupne bola zo siete škôl vyradená.
Zo súčasnosti školy
Od 1. septembra 2008 nesie škola názov Stredná odborná škola elektrotechnická. V súčasnosti zabezpečuje výchovu, vzdelávanie a prípravu žiakov na povolanie v študijnom odbore mechanik elektrotechnik, mechanik mechatronik, mechanik počítačových sietí a v učebných odboroch elektromechanik so zameraním na silnoprúdovú techniku, murár, krajčír so zameraním na dámske odevy, stavebná výroba a výroba konfekcie.
Žiaci sa zúčastňujú odborných súťaží ENERSOL, ZENIT, MURÁR, medzinárodných elektrotechnických súťaží organizovaných v rámci cezhraničných partnerstiev školy, úspešných riešiteľov má každoročne škola medzi účastníkmi Geniality show, či Matematického klokana a medaila nechýba našim žiakom takmer zo žiadneho športového podujatia, ktorého sa zúčastnia. S ochotou a nadšením sa aktívne podieľajú na charitatívnych zbierkach Hodina deťom, Biela pastelka alebo Červené stužky.
Súčasťou SOŠE Gbely je školský internát, školská jedáleň, dielne odborného výcviku a zváračská škola. I vďaka týmto svojim súčastiam škola realizuje podnikateľské aktivity: ubytovacie služby; pohostinské služby; murárstvo; prevádzkovanie športových zariadení; lektorská a školiaca činnosť v rozsahu voľnej živnosti; montáž, oprava a údržba elektrických zariadení; organizovanie kurzov, seminárov, školení v rozsahu voľnej živnosti.
Partnerské školy SOŠE Gbely
- Landesberufsschule Amstetten, Rakúsko
- Střední odborná škola a Střední odborné učilište Hustopeče, Česká republika
- Landesberufsschule Stockerau, Rakúsko
Spolupráca s LBS Amstetten začala v školskom roku 1998/1999 ako trilaterálna spolupráca spolu so SOŠ a SOU Hustopeče a pokračuje dodnes. V školskom roku 2000/2001 bol s uvedenými školami realizovaný projekt Phare zameraný na kultúrne podujatia a výmenu profesijných skúseností zamestnancov.
V roku 2003/2004 pribudla ďalšia partnerská škola LBS Stockerau. So školami LBS Amstetten a LBS Stockerau sme v rokoch 2003/2004 a 2004/2005 realizovali projekty v rámci programu Leonardo da Vinci zamerané na odbornú prax našich žiakov v zahraničí.
Ďalším spoločným projektom všetkých štyroch družobných škôl bol v školských rokoch 2009/2010 a 2010/2011 projekt Do Světa, ktorého podávateľom a hlavným organizátorom bola SOŠ a SOU Hustopeče. Kládol dôraz na rozvoj odborných, sociálnych a jazykových kompetencií žiakov.
Spolupráca so zahraničnými školami neprebiehala a neprebieha len v rámci spomínaných projektov financovaných z fondov EÚ, ale i na báze „vlastných“ aktivít ako napr. odborné súťaže žiakov, študijné pobyty, športové súťaže.